MALUCH W PODRÓŻY, CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYPRAWY AUTEM

Podróż samochodem z dzieckiem, szczególnie daleka, to sprawa nieprosta i wymagająca przygotowania. Stanowi wyzwanie dla wszystkich; jest lekcją cierpliwości dla rodziców i wytrzymałości dla dziecka. Im dłuższa, tym bardziej przeraża mamę i tatę. Logistycznie przygotowana, może jednak upłynąć spokojnie i przyjemnie.

Co zabrać do samochodu, by podróż przebiegła bez problemów i niespodzianek? Jak umilić szkrabowi monotonny czas w foteliku?

 1. Po pierwsze – BEZPIECZEŃSTWO.

  Niezależnie od tego, czy po mieście, czy w daleką podróż – bezpieczny, atestowany fotelik samochodowy to absolutna podstawa. Zakładając, że już posiadasz właściwy w swoim aucie, przed podróżą sprawdź, czy siedzisko nie ma żadnych usterek, czy zapięcie pasów działa prawidłowo.

 2. Po drugie – KOMFORTOWO.

  Przygotowując dziecko do podróży w foteliku, warto zabrać dodatkowo małą poduszeczkę, kocyk, pieluszkę tetrową, by otulić dziecko w razie potrzeby. Gdy podróżujesz w ciągu dnia – nie zapomnij o osłonach przeciwsłonecznych do szyb. Uchroni to szkraba przed uporczywym blaskiem słońca, promieniami UV, zapewniając przy tym spokojniejszą drzemkę.

  Ubiór dziecka dostosuj do temperatury panującej w pojeździe. Jeżeli używasz klimatyzacji, pamiętaj, że na ogół temperatura z przodu pojazdu jest niższa, więc dziecku może być gorąco.

  Długie przebywanie w foteliku sprzyja odparzeniu pupy, dlatego pamiętaj, aby w trakcie dłuższej podróży regularnie zmieniać dziecku pieluchę i nie dopuścić do zbierania się w niej dużej ilości moczu.

 1. Dostosuj CZAS PODRÓŻY do rytmu snu dziecka.

  Unikaj wyjazdu tuż po nocnym śnie; dziecko powinno być już lekko zmęczone dniem, zanim wsiądzie na długo do pojazdu. Optymalny moment na podróż to czas poobiedni – tuż po lekkim obiadku, maluch zapadnie w dłuższą drzemkę. Gdy obudzi się popołudniem, za kilka godzin dzień będzie zmierzał ku końcowi. Maluszek uniknie porannego, męczącego upału! Jeżeli planujesz wielogodzinną podróż, dobrym pomysłem jest start tuż o zmroku. Dziecko prześpi całą noc, niemęczone słońcem i temperaturą.

 1. Rób PRZERWY W PODRÓŻY na żądanie dziecka! To maluch powinien dyktować, kiedy warto zatrzymać się, wyjść z samochodu, spożytkować jego energię. Gdy dziecko jest już chodzące, korzystaj z placów zabaw np. przy restauracjach McDonald’s. Dobrym pomysłem jest krótki spacer w lesie, czy zabawa na trawie. To dobry moment na posiłek!
 1. PRZEKĄSKI.

  Jeżeli podróżujesz z kilkulatkiem powinnaś przygotować rozsądnie samochodowe przekąski. Monotonna jazda sprzyja podjadaniu, warto, by było ono sensowne, zdrowe i chroniące przed zachłyśnięciem i zaksztuszeniem.

  Menu samochodowe uzależnione jest od wieku malucha, zawsze jednak stawiaj na zdrowe owoce – banan, arbuz, jabłko. Spakuj wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, jogurty, deserki i obiadki w słoiczkach, do tego ulubiony soczek i obowiązkowo, wodę – kubek niekapek sprawdzi się w tych okolicznościach doskonale!

 1. TORBA PODRÓŻNA

  Przygotuj sobie osobną torbę z najważniejszymi rzeczami, do których będziesz miała zawsze łatwy dostęp – pieluszki, chusteczki, leki, termometr, smoczki, butelki, kubeczki niekapki, książeczka zdrowia, woreczki foliowe. Przygotuj kilka dodatkowych kompletów ubranek i sweterek na chłodniejsze chwile. Dziecko może zabrudzić ubranko, czy po prostu się spocić. Spakuj kocyk, na którym odpoczniecie po drodze, gdzieś na trawie.

  Gdy podróżujesz ze starszym dzieckiem mogą przytrafić się kłopoty – choroba lokomocyjna!

Jeżeli u Twojego malucha wystąpiły objawy choroby lokomocyjnej:

– przerwij podróż, zaparkuj w chłodzie – lesie lub na zacienionym parkingu

– unikaj intensywnego huśtania i jedź spokojnie

– nie podawaj dziecku cięższych posiłków

– sadzaj go zawsze przodem do kierunku jazdy

 1. ZABAWA

  Nie sposób przetrwać podróży, nie zapewniając dziecku samochodowej rozrywki. Komplet ulubionych książeczek, płyt z ukochanymi piosenkami, przytulanki i układanki – to podstawa w drodze. Zależnie od wieku możesz posilić się tabletem, czy grami elektronicznymi – choć nielubiane przez rodziców, w drodze mogą okazać się zbawienne. Starsze dzieci mogą rysować, grać w słowne rymowanki czy zagadki. Przygotuj książeczki z zagadkami! Te zawsze sprawdzają się w drodze – nie ma wszak maluszków, które nie kochają zagadkowych wyzwań! Gdy dziecko jest starsze spróbuj razem z nim przygotować zabawki do podróży – wspólne przygotowania będą dodatkową atrakcją dla szkraba i zagwarantują, że nie będzie nudził się w aucie.

 1. SPOKÓJ

  Postaraj się nie stresować przed podróżą; dziecko z pewnością odczuje poddenerwowanie rodziców! Podejdź do podróży z radością i ciekawością, cieszcie się widokami i wspólnie radujcie z poszczególnych etapów podróży. Opowiadaj dziecku o tym, co dzieje się za oknem, pokazuj zwierzęta i inne ciekawostki. Gdy ty będziesz zainteresowana światem, dziecko również odnajdzie w tym radość. Potraktuj wspólną podróż jako wielką przygodę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *