Wiosenne odkrywanie świata

Wiosna, wiosna coraz bliżej…tylko czy aktywnie dostrzegamy piękne zwiastuny jej ponownych narodzin? Czy może jednak nazbyt biernie brniemy w kolejne dni, tygodnie, bez świadomej uważności na niezwykłość jej urody? Jeżeli tak zwykłaś przeżywać tę najpiękniejszą porę, rok rocznie, niech tym razem będzie inaczej! Już w marcu rozpocznij niezwykłą przygodę odkrywcy i wraz z dzieckiem, co dzień, absorbuj świat wokół, dostrzegaj, rozmawiaj, doświadczaj…

Wiosna nie jedno imię ma

Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie równonocy wiosennej, która wypada 19, 20 lub 21 marca, w zależności od roku. Równonoc oznacza, że noc i dzień trwają dokładnie po 12 godzin. Po równonocy wiosennej dni wydłużają się, a noce stają się krótsze. Wiosna astronomiczna kończy się ok. 22 czerwca, w momencie przesilenia letniego.

Wiosnę kalendarzową zawsze świętujemy 21 marca i według kalendarza możemy cieszyć się nią aż trzy miesiące, od marca do maja.

Szukamy wiosny! Poznajemy przyrodę!

Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie powszechnie kojarzą się nam z popularnymi przebiśniegami, krokusami i pierwiosnkami. Warto jednak zwrócić uwagę także na drzewa i krzewy, które jasno sygnalizują swoje przebudzenie. Oznaki nadchodzącego ciepła to także ptaki, które wracają z ciepłych rejonów świata oraz pierwsze owady.

Nie czekaj jednak do marca, by cieszyć się zmianami wokół! Pierwsze oznaki zmian w przyrodzie można zaobserwować bowiem już w czasie przedwiośnia. Czy wiesz, kiedy ta dodatkowa pora roku obowiązuje w naszym kraju? To czas, gdy temperatury nie przekraczają 0–5℃! Zatem luty 2020 to czas przedwiośnia! Co ciekawe, występuje tylko w klimacie umiarkowanym i jako tako nie posiada kalendarzowego odpowiednika. Początek przedwiośnia wyznacza się na podstawie kwitnienia dwóch roślin: leszczyny pospolitej – z kwiatami, pogrupowanymi w grona, tzw. kotki oraz podbiału pospolitego nazywanego także bożym liczkiem, czy też oślą stopą – to niewielkie, żółte kwiaty pojawiających się na przydrożnych skarpach, czy na brzegach rzek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i widzieć więcej, warto przygotować się na przyjście wiosny – poznaj nazwy roślin, drzew, ptaków; dowiedz się jak wyglądają, gdzie występują. Przygotowana, poprowadzisz nie jedną cudowną lekcję przyrody, ilekroć wybierzesz się wraz z malcem na spacer do parku, czy lasu. Już kilkulatka zachęcisz go do eksploracji przyrody, zadawania pytań, dostrzegania natury, która jest tak dla nasz wszystkich cenna.

Oto zestaw nazw wiosennych roślin, drzew i ptaków – ta wartościowa wiedza bardzo przyda ci się już za miesiąc!

Wiosenne kwiaty i rośliny

– śnieżyczki przebiśniegi – o delikatnych, białych, zwisających kwiatach
– krokusy spiskie (szafrany spiskie) – bezlistną łodygę obrastają duże, fioletowe kwiaty z pomarańczowymi słupkami
– zawilce gajowe – ich białe kwiaty można znaleźć w starych lasach
– przylaszczki pospolite – małe, fioletowe kwiaty pojawiają się na łodyżkach przed liśćmi, te kwiaty można znaleźć w lasach liściastych
– kaczeńce (kniecie błotne), występujące na podmokłych, bagnistych łąkach, mają drobne, żółte kwiaty

Drzewa i krzewy

– modrzewie – wypuszczają pierwsze pąki
– kwitnie olsza czarna, wytwarzając zielonkawe kotki (w zimie są czerwone),
– pojawiają się liście na klonach
– wawrzynek wilczełyko kwitnie na różowo
– kwitną wierzby (potrzebują do zapylenia owadów, więc kwitną nieco później).

Tymczasem wśród zwierząt…

Do polski wracają: skowronki, szpaki, droździki, zięby, jaskółki dymówki, pliszki siwe, kopciuszki, drozdy, paszkoty, rudziki, bociany, żurawie. Wiedziałaś, że aż tyle gatunków ptaków emigruje z Polski na zimę?

Te ptaki, które pozostały w naszym kraju, wiosną rozpoczynają gody, odnawiają lub budują gniazda. Najwcześniej jaja wysiadują kruki.

W lasach, łosie zrzucają rogi (nazywane wieńcami) już na początku lutego. U najstarszych osobników następuje to wcześniej, nawet pod koniec listopada. Jelenie z kolei rogi zrzucają pod koniec lutego.

Owady

Pierwszymi motylami, które latają już w marcu, są listkowce cytrynki i rusałki pokrzywniki.

Prawda, że wiele przed wami do odkrycia? Rozmowa z dzieckiem i nauka obserwacji przydadzą mu się, gdy rozpocznie naukę w szkole; wyrabianie cennej spostrzegawczości zaprocentuje zrodzoną pasja i ciekawością. Piękna pora roku przed nami, nie pozwólmy minąć jej niezauważoną!

Dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *