ZABAWA W STYLU EKO – ZDROWA MODA

Życie w stylu eko to nie tylko pożyteczna moda, ale wartościowy i jedyny kierunek, który umożliwi przyszłym pokoleniom żyć w zdrowym środowisku. Ekomoda jest zatem wezwaniem do natychmiastowego zwrócenia uwagi na ogromną eksploatację środowiska naturalnego i potrzebę globalnych zmian w nawykach społecznych. Co znaczy żyć ekologicznie? Jak nauczyć ekologii swoje dziecko?

W zgodzie z naturą

Obecnie znaczna część konsumentów świadomie wybiera produkty ekologiczne. Obywatele przykładają większą uwagę do świadomych ruchów zakupowych, z dokładnością analizując materiały i skład produktu. Proekologiczne hasła promujące zdrowy styl życia obecne są już w przedszkolach i szkołach, przygotowując najmłodszych do życia w zgodzie z naturą. Powrót do niej, życie w harmonii z nią, w zdrowiu, to dziś cel wielu polskich rodzin.

Ekomoda na co dzień

Być eko to wcale nie trudne! Proste codzienne czynności można z powodzeniem wykonywać w sposób przemyślany i zorientowany na ochronę środowiska i swojego zdrowia. Także przedmiotom, którymi się otaczamy, warto przyjrzeć się z rozwagą. Gdy naszą przestrzeń budujemy ze zdrowych naturalnych materiałów gwarantujemy naszej rodzinie życie wolne od syntetyków, alergizujących i toksycznych czynników. Otaczając się naturalnymi materiałami, które dała nam natura, w praktyczny sposób zapewniamy domownikom życie sielskie i harmonijne.

Plastik wrogiem Ziemi – wiedzą to już dzieci

Plastik to potoczna nazwa całej rodziny różnych syntetycznych polimerów, z których wytwarza się nie tylko opakowania, ale też odzież, zabawki, narzędzia, materiały budowlane czy biurowe, naczynia. Obecny wszędzie plastik stał się dla nas zupełnie naturalnym elementem naszego środowiska i otoczenia. Tymczasem przez ekologów dziś postrzegany jest jako nasz niekwestionowany wróg nr 1!

Plastik jest tani, łatwo z niego stworzyć przedmioty o dowolnym kształcie; jest wytrzymały i higieniczny. Pozornie cechują go same zalety! Tymczasem to główny składnik odpadów, zaśmiecających naszą planetę, nieustannie i na coraz większą skalę. Od połowy ubiegłego wieku do roku 2015 wyprodukowano 8,6 mld ton plastiku, z czego aż 7 mld ton stało się odpadem! Dowodzi to, że ok.79% zużytych tworzyw sztucznych nie trafia dziś do recyklingu, lecz na wysypiska ś mieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów. Naukowcy ostrzegają, że do 2050 roku na śmietnik i do środowiska trafi kolejne 12 mld ton tworzyw sztucznych.


Eko dla wszystkich, dużych i małych

My, dorośli, nie tylko sortujemy śmieci, unikamy plastikowych toreb, czy papierowych wydruków, ale coraz częściej dokonując zakupów poszukujemy produktów ekologicznych, naturalnych także dla naszych dzieci. Taki świadomy konsument swoimi wyborami i stylem życia promuje ekologię, ale i daje przykład kolejnemu pokoleniu.

Wybierając rower zamiast samochodu zmniejszamy emisję spalin, racjonalizując zakupy żywności i ich konsumpcję ograniczamy marnowanie produktów i produkcję śmieci; coraz częściej odzież kupujemy w second handzie, by nie dać się porwać fali konsumpcjonizmu – naszym milusińskim także oferujmy spójne z naszą ideologią przedmioty, które nie będą dla nich, ani dla Ziemi niebezpieczne.

Zabawki z drewna – zdrowe i trwałe

Zatem…

Dla naszych dzieci wybierajmy produkty zdrowe, trwałe i wykonane z drewna. Zabawki plastikowe są już od dawna passe! Nafaszerowane toksynami, sztucznymi barwnikami, rakotwórczymi polimerami są nie tylko zabójcze dla zdrowia, ale i zasadniczo nietrwałe. Oznacza to, że nie posłużą dziecku długo i niebawem zasilą lokalne śmietnisko.

Zabawki i meble z drewna są najzdrowszą i najbezpieczniejszą ofertą produktową dla dzieci. Powrót do tradycji opłaca się rodzicom podwójnie – chronią zdrowie malucha, ale i oszczędzają pieniądze. Któż z nas nie pamięta wyeksploatowanych przed domowników drewnianych klocków, które służyły pokoleniom; niegdysiejsze drewniane autka, czy domki dla lalek zaskakiwały trwałością, stanowiąc pamiątki rodzinne na całe lata. Dziś plastikowy drobiazg szybko się niszczy i natychmiast trafia do kosza.

Postawmy zatem na tradycyjne wykonawstwo, zgodne z ideą zero waste. Powrót do natury, sprawdzonych, znanych od pokoleń prostych zabawek z z drewna to najlepsze, co możesz zaoferować dziecku.

Nauka ekologii – jak najwcześniej

Dzieci najlepiej i najłatwiej uczą się przez zabawę i przez naśladownictwo. Warto zatem pamiętać o tym, realizując domowe obowiązki czy zakupy. Pamiętajmy, że wychowanie w duchu ekologii pozwala dziecku zrozumieć, jak wspaniały i złożony jest świat; wyrabia przy tym wrażliwość i odpowiedzialność społeczną, sprzyja nauce oszczędzania i odpowiedzialnego gospodarowania finansami.

By, nauczyć malucha ekologii…

  1. Rozmawiaj codziennie, opowiadaj, pokazuj świat.
  2. Wskazuj skąd się bierze jedzenie.
  3. Ucz oszczędzania.
  4. Rezygnuj z plastiku i ucz tego innych.
  5. Postaw na trwałość przedmiotów.
  6. Oferuj mu drewniane zabawki.
  7. Kupuj ubrania z naturalnych materiałów.
  8. Ucz oszczędzania energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *