ZABAWKI DLA DWULATKA, CZYLI CO WYBRAĆ, BY GO INSPIROWAĆ

Świat dwulatka to pozornie prosta sprawa: spanie, jedzenie, zabawa. Tak naprawdę to jednak przestrzeń pełna wyzwań. Zabawa, jakkolwiek przyjemna i pociągająca, jest angażującym narzędziem do nauki świata dorosłych. Zabawki służą odbieraniu cennych lekcji życia i warto wiedzieć, które są niemal niezbędne dwulatkowi.

Jak zatem świadomie dokonać wyboru, by nasze propozycje inspirowały i uczyły małego szkraba? Co możemy zaoferować dziecku, by jak najciekawiej kształtować jego zainteresowania i budzić zmysły? Jak się okazuje, nie potrzebujemy wiele, by wzbudzić ciekawość malucha.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Każda zabawka, którą proponujesz maluchowi musi bezwzględnie posiadać odpowiednie atesty i spełniać normy bezpieczeństwa. Zwróć uwagę, z jakiego materiału jest wykonana, jakimi farbami wykończona. Przyjrzyj się, czy zawiera niebezpieczne drobne elementy, czy skonstruowana jest z użyciem minimalnej ilości śrubek, czy drobnych detali. Jeżeli masz wybór – postaw na naturalne materiały – drewno, len, bawełnę.

Jeżeli często kupujesz w internecie – poświęć czas, by poznać producenta i opinie konsumentów. Zyskasz tym samym zaufanego partnera i dostawcę produktów, które sprawdzą się na dłużej. Jeżeli masz możliwość nawiązać kontakt z nowo poznanym wytwórcą – to genialnie! Nie wahaj się zadać pytania, na które uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi. Kwestie bezpieczeństwa nie mogą pozostać w sferze wątpliwości; nie obawiaj się, że wykażesz się zbytnią nadgorliwością – ty po prostu dbasz o ochronę swojego dziecka i twoje obawy są uzasadnione.

Szukaj godnych zaufania pasjonatów, którzy z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem tworzą zabawki wartościowe i trwałe.

Miej na uwadze, że dwulatek wciąż chętnie wkłada przedmioty do buzi. Poszukuj zatem zabawek znaczniejszych rozmiarów. Gdy planujesz zakup klocków – niech nie będzie to komplet malutkich elementów. Dziecko w wieku dwóch lat nie potrafi jeszcze precyzyjnie operować niewielkimi elementami, stąd też dodatkowy argument za klockami większymi.

Doceń klocki z drewna! To zabawka ponadczasowa i sprawdzona przez całe pokolenia. Jest ekologiczna, trwała i bezpieczna. Elementy nie pękną, nie stracą na jakości, nie skaleczą dziecka. Przetrwają nie jedną zabawową burzę, ratując dzień przed nudą. Pamiętaj, że maluch budując wymagające konstrukcje, konsekwentnie ćwiczy koordynację oko-ręka, oraz skupienie. Klocki ponadto rozwijają cenne myślenie przestrzenne.

Poszukując zabawek dla dwulatka postaw na prostotę! Dziecko w tym wieku nie potrzebuje nadmiaru bodźców; im prostsze zabawki, tym okazują się bardziej inspirujące, bo nie zamykają przed kreatywnością. Drewniane, budzą wyobraźnię, bo nie są gotowymi schematycznymi rozwiązaniami. Zatem postaw na drewniane zabawki edukacyjne, zręcznościowe, czy sensoryczne – sprawdzą się doskonale i posłużą długo.

Rozwijajmy motorykę

Dwulatki to wciąż mali odkrywcy, którzy wydają się niezdolni do usiedzenia na miejscu przez dłuższą chwilę. Ciągły ruch, eksploracja, pęd to nieodłączne elementy ich codziennego funkcjonowania. By sprostać potrzebie ruchu, podsuwajmy dzieciom przedmioty, które zachęcą do skakania, biegania, tańczenia, tupania. Pomocne będą wszelkiego rodzaje plansze melodyjne, tunele do przechodzenia, wózeczki pchacze, drewniane oczywiście! Te ostatnie doskonale sprawdzą się na spacerze.

Dziecko w wieku dwóch lat wciąż doskonali chwyt i chętnie uczy się łapać, stąd zabawy ruchowe z piłeczkami powinny stanowić oczywistą zachętę do szaleństwa. Tradycyjna piłka to przecież podstawa w każdym zakątku zabawowym. Musi być ona jednak zawsze atestowana i bezpieczna.

Misie, przytulanki, lalki – idealne do wieczornej kołysanki!

Któż z nas nie miał w dzieciństwie swojej ukochanej maskotki! Maluch dwuletni już posiada swoją ulubioną maskotkę, misia, pluszowego zwierzaka. Przywiązanie do przytulanki pojawia się zwykle w okolicach drugiego półrocza w życiu dziecka i trwa do 6 roku życia, niekiedy dłużej.

Pamiętaj, że przytulanka początkowo zastępuje rodzica, który nie zawsze jest w pobliżu, gotowy wziąć na ręce. Ten miękki futrzak daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja, bo zawsze maluchowi towarzyszy. Stanowi on więc nie tylko miękką tuli-lalę, ale także prawdziwego przyjaciela, szczególnie potrzebnego przy zasypianiu.

Zwróć zatem uwagę, czy twoje dziecko posiada już ukochaną przytulankę! Zaproponuj zabawkę, która będzie odpowiedzią na zainteresowania szkraba, a na pewno zyska jego zainteresowanie i uczucie. To ważne, by pomóc maluszkowi zasypiać w poczuciu spokoju i ukojenia. Ukochana przytulanka jest także niezwykle przydatna podczas podróży, tych bliskich i dalekich; w obcym miejscu zawsze pozwala przezwyciężyć lęk przed nowym otoczeniem.

Co ważne – maluch podczas zabawy ulubieńcem uczy się wyrażania emocji – okazuje czułość, szacunek, troskę, tak niezbędną sztukę w życiu dorosłym.

Zabawa w dorosłość, czyli odgrywanie ról społecznych

Dwulatek patrzy i uczy się świata. Obserwując mamę i tatę podpatruje charakterystyczne zachowania, obowiązki obojga rodziców, tryb życia. Każdy mały bąbel chce operować młotkiem, jak tata, a każda mała dama, stroić się jak mama! Tak naprawdę powielanych czynności jest całe mnóstwo, od codziennych prac w domu, poprzez naśladowanie zawodów. Domowe obowiązki mamy to oczywiście opieka nad dzieckiem! Nie obejdzie się zatem bez zakupu wózeczka dla lalek, czy kołyski. To oczywiste, że małe dziewczynki uwielbiają zabawy lalkami – zaproponuj córeczce bezpieczny wózeczek z drewna, która na długi czas zapewni inspirującą zabawę.

Odgrywanie ról to wartościowe działanie, rozwijające umiejętności społeczne, zatem nie rezygnuj ze wspierania takiej formy dziecięcej aktywności.  Dziecko podejmuje wyzwanie, by móc zgromadzić jak najwięcej doświadczeń potrzebnych mu do budowania określonych schematów poznawczych i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, gdy takie pojawią się w jego życiu.

Szukaj i jeszcze raz szukaj

W dzisiejszych czasach nie cierpimy na brak propozycji w sklepach, a i internet aż puchnie od nadmiaru ofert produktowych. Uczmy się selekcjonować wartościowe produkty! Nie kupuj w pośpiechu, zainwestuj w trwałe i jakościowo doskonałe zabawki ekologiczne. Postaw na naturalne formy i materiały, poszukuj zabawki kreatywnej, a nie technologicznie, czy elektronicznie zaskakującej. Mobilizuj dziecko do samodzielnej zabawy, przekraczającej granice wyobraźni; przekonasz się, że to zaprocentuje. Nie oferuj gotowych plastikowych rozwiązań, atrakcyjnych na chwilę – zachęcaj do samodzielności, także w zabawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *